• Home
  • BALLKANI
  • Bosnjë: rrafshoi xhaminë me tritol në ’92-in, serbi nën akuzë
BALLKANI

Bosnjë: rrafshoi xhaminë me tritol në ’92-in, serbi nën akuzë

Spread the love

Prokuroria e Bosnjës ka ngritur aktakuzë kundër një personi për prishjen dhe shkatërrimin e xhamië Aladza në Focca në vitin 1992, një ndër më monumentalet në rajon.

Bëhet fjalë për serbin Goran Mojevicc, i cili akuzohet për krime kundër njerëzimit në lidhje me shkatërrimin e monumenteve kulturore, historike dhe fetare.

Ngjarja i përket datës 2 gusht 1992, u xhamisë i vënë eksploziv duke u shkatërruar plotësisht.

Xhamia e Aladza-s është një monument kulturor, historik dhe religjioz i ndërtuar në vitet 1550-1551. Që nga viti 1950, ai ka qenë një monument nën mbrojtjen e shtetit.

Prokuroria do të provojë akuzat duke i pyetur 36 dëshmitarë, si dhe ekspertë nga fusha e arkitekturës, historisë dhe trashëgimisë kulturore.

Në vitin 1992, në Focca kishte 12 xhami. Të gjithë u shkatërruan ga serbët dhe mbetjet e tyre u hoqën nga terreni për të fshurë ccdo gjurmë.

Zona e Foccas ndodhet në kufirin me Serbinë, sot nën Republika Srpska. /tesheshi.com/

Related posts

Ethet e Nilit Perëndimor arrijnë në Kroaci, 5 persona në koma

dritatv

Presidenti Ivanov në Forumin Botëror në Stamboll

dritatv

Hahn: Maqedonia e ka merituar rekomandimin e pakushtëzuar

dritatv

Leave a Comment