BM shndërron plastikën në hidrogjen

Kompania për përpunimin e mbeturinave ”Peel Environmental” dhe furnizuesi me energji nga mbeturinat ”Waste2Tricity”, po bashkojnë forcat në projektin e parë në Britani të Madhe me të cilin plastikën do ta shndërrojnë në hidrogjen, raportuan burime pranë kompanive.

”Peel Environmental” bën të ditur se dy kompanitë në fjalë po planifikojnë një investim prej shtatë milionë sterlinash me të cilin do të ndërtojnë një uzinë në Cheshire, ku plastika e pariciklueshme do të shndërrohet në hidrogjen.

Hidrogjeni i liruar do të përdoret si karburant për autobusët dhe kamionët në rajon, ndërsa më vonë do të përdoret edhe për automjetet me hidrogjen, me të cilin presupozohet të ndihmohet reduktimi i ndotjes së ajrit.

“Duke vënë në përdorim një teknologji të avancuar të trajtimit termik, fabrika do të mund të përpunojë deri në 25 ton mbeturina plastikë në ditë”, tha kompania.

Përveç prodhimit të hidrogjenit të decentralizuar, uzina do të prodhojë edhe energji elektrike, e cila do të mund të përdoret nga bizneset lokale.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Bëhuni gati për të skijuar në Zvicër

Vendpushimet në Zvicër pritet të pushtohen nga vizitorët, pasi këtë fundjavë temperatura do të bien nën zero. Temperaturat në viset malore në mbi 1500 metra...

Protesta për HEC-et, policia arreston disa prej protestuesve

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka postuar sot një video nga protesta e një grupi qytetarësh që demonstruan sot kundër lejimit të HEC-eve dhe...

Basha: Rruga jonë vazhdon. Ndërkombëtarët mos kërkojnë atë që s’duan për vendin e tyre

Kreu i opozitës. Lulzim Basha, duket se nuk ka ndërmend të ndalet, pavarësisht apeleve të ndërkombëtarëve se rruga që ka ndërmarrë opozita është e...

Së fundi

Lajmet dt: 05 / 08 / 2020

https://youtu.be/3HFTOVxGm-A 181 infeksione të reja me koronavirus jane shenuar gjate 24 oreve te fundit ne zvicer. Zyra Federale e Shëndetit Publik ka raportuar se numri...

Zemaj i bie pishman, e anulon vendimin e djeshëm për rregullimin e çmimit të barnave

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj sot është takuar me përfaqësues të Odës së Farmacistëve të Kosovës, të Shoqatës Farmaceutike të Kosovës, të Shoqatës së...

MSh: Humbin jetën 6 pacientë, 139 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë konfirmoi sot se janë 139 raste të reja të prekura nga Covid 19, ndërkohë që kanë humbur jetën 6 pacientë, duke...