• Home
  • EKONOMI
  • Bitcoin për herë të parë në vlerën mbi 7.000 dollarë
EKONOMI

Bitcoin për herë të parë në vlerën mbi 7.000 dollarë

Spread the love

Valuta dixhitale bitcoin të enjten për herë të parë tejkaloi vlerën prej 7.000 dollarë.

Vlera e Bitcoin-it gjatë muajve të fundit është rritur me shpejtësi të madhe ku vetëm gjatë shtatë javëve të fundit është më shumë se dyfishuar. Vlera e kësaj valute të enjten është rritur për 9.7 për qind dhe në këtë mënyrë arriti madje 7.445 dollarë.

Rritja më e fundit e vlerës së kësaj valute dixhitale ka sjellë në vëmendje lajmet këtë javë për atë se operatori më i madh i tregut të derivateve financiare në botë CME Group është i gatshëm të vendos kontrata për Bitcoin. Nëse merret parasysh rritja e sotme, çmimi i saj i shumëzuar me numrin e Bitcoin në qarkullim, tejkaloi 117 miliardë dollarë.

Ndryshe, vlera agregate e të gjitha kriptovalutave botërore është në një rekord prej 190 miliardë dollarësh. Bitcoin është valutë distribuese dixhitale e cila përdoret për transferimin e vlerës në Bitcoin në rrjetin e pagesave./Rtv Drita/

 

Related posts

Buxheti që ul borxhin. Synohet të zbresë në 68 për qind

dritatv

Hapet Forumi Ekonomik Kosovë – Turqi

dritatv

PayPal aplikon për patentë për pagesa me kriptovaluta

dritatv

Leave a Comment