BOTA

Bie shitja e automjeteve në Europë për të shtatin muaj me radhë

Spread the love

Shitja e automjeteve në Europë vazhdon të bie për të shtatin muaj me radhë, duke rënë me 4 për qind në muajin mars.

Shoqata Europiane e Prodhuesve të Automjeteve (ACEA), me seli në Bruksel, tha se 1.72 milionë automjete të reja u shitën muajin e kaluar, nga 1.79 milion në mars të vitit 2018. Italia udhëheq pesë tregjet më të larta në rënie, me një rënie dyshifrore.

Grupi Volkswagen mori pjesë në treg, duke marrë 23.2 për qind të shitjeve me një rënie të butë prej 1 për qind. Aksionet e markave luksoze ishin të përziera, me Audi-n në rritje prej 1.7 për qind dhe Porsche në rënie me 19 për qind.

Prodhuesi francez i automjteve Renault është i vetmi midis prodhuesve të automjeteve me rritjen e shitjeve prej 2 për qind.

Shitjet e prodhuesit luksoz të automjeteve gjermane Daimler shënuan rënie prej 13.3 për qind. Shitjet e BMW-së u ulën me 2.2 për qind.

Related posts

I akuzuari për vrasjen e 3 të rinjve muslimanë në SHBA do të dënohet me burg të përjetshëm

dritatv

Ish-presidenti turk Gul: Nuk do të jem kandidat në zgjedhje

dritatv

Arabia Saudite pas incidentit: Të merren leje për dronë

dritatv

Leave a Comment