Belgjikë, gjobitet 65-vjeçari për islamofobinë

Një gjykatë belge ka gjobitur një burrë 65-vjeçar për shprehjet e tij të urrejtjes dhe raciste kundër muslimanëve në mediat sociale.

Sipas të përditshmes belge Le Soir, gjykata penale në qytetin Antwerp vendosi një dënim të kushtëzuar me burg prej 10 muajsh për 65-vjeçarin dhe e ngarkoi me një gjobë prej 800 eurove për shprehjen e urrejtjes në Twitter.

Përdoruesi i internetit 65-vjeçar, me nofkën Fidelio, u dënua për postimin me përmbajtje të dhunës eksplicite kundër muslimanëve, gjë që “e dëmton rendin shoqëror në Belgjikë bazuar në tolerancën dhe parimin e të drejtave të barabarta”.

Gjykata bëri të ditur se i dënuari është nga qyteti Antwerp dhe se ai nuk ka ndonjë dosje penale.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Champions/ Lajpcigu përmbys Zenitin, Çelsi trondit Ajaksin në shtëpi

Dy ndeshjet e para të mbrëmjes së sotme kanë dhuruar dy suksese për Lajpcigun, që në shtëpi...

Hoxha: Nuk ka integrim europian pa fuqizimin e gruas

Me rastin e Ditës së Europës, në Sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë është zhvilluar aktiviteti “Integrimi europian dhe mbështetja për ndërmarrjet e grave“, organizuar...

Bananet ndihmojnë në largimin e stresit

    Përveç se kanë shije të këndshmem, bananet përmbajnë shumë cilësi mjekuese dhe zbusin simptomat e shuamë sëmundjeve. Janë të pasura me materie ushqyese, vitamina A,...

Së fundi

Lajme dt: 06/07/2020

https://youtu.be/r_mKEqImrIc DRITA TV LAJME 6 7 2020 EDICIONI 1 Katër ditë pas ngjarjes tragjike, forcat zjarrfikëse janë rikthyer në shtëpinë e familjes Josifi! Trendi i shtuar i...

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri. Sipas mediave vendase,...

Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19). Në një deklaratë nga forcat e armatosura gjermane,...