Befason presidenti çek në Serbi: Nuk më pëlqen Kosova

Në takimin me Vuçiçin në Beograd, Milos Zeman u dëgjua të thotë se “nuk i pëlqen Kosova”. Presidenti çek Milos Zeman ndodhet në Serbi për një vizitë dy-ditore që pritet të përqendrohet në përmirësimin e lidhjeve tregtare midis dy vendeve.

Në takimin e tij me mikpritësin, zotin Vuçiç në aeroportin e Beogradit ai i tha atij se “më pëlqen Serbia dhe populli serb”, duke shtuar më pas me zë të ulët: “dhe nuk më pëlqen Kosova”, shkruan Zëri i Amerikës.

Serbia nuk e njeh deklaratën e pavarësisë, por Republika Çeke është ndër 22 vendet anëtare të Bashkimit Evropian që e kanë njohur Kosovën.

Vuçiç nuk iu përgjigj drejtpërdrejt komentit të Presidentit Zeman, por u përgjigj “faleminderit shumë”. Më vonë ata morën pjesë në një ceremoni për vendosjen e kurorës në Monumentin e Mbrojtësve të Beogradit 1914-1918.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Siri, vriten 5 civilë nga sulmet ajrore ruse

Të paktën 5 civilë janë vrarë, përfshirë edhe dy fëmijë, gjatë sulmeve ajrore ruse në zonën e...

Shqipëri, ndihma nga Turqia për familjet në nevojë

Fondacioni i Kryesisë së Çështjeve Fetare të Turqisë (TDV) ka shpërndarë ndihma në pako ushqimore për familjet në nevojë në Tiranë, me rastin e...

Në Londër hapen 423 xhami të reja, mbyllen 500 kisha

Instituti Gatestone raportoi të dielën për shifra alarmante të mbylljes së kishave në kryeqytetin britanik, një trend i pasqyruar edhe në vendet tjera në...

Së fundi

MOS I HARRONI TË MIRAT E TË TJERËVE MENJËHERË,, POR SILLUNI ME TA PËR HIRË TË SË KALUARËS SË MIRË ME JU!

Thuhet se në një vend ishte një mbret, i cili kishte urdhëruar që ti kultivojnë dhjetë qen të egër, që kur gabon ndonjë nga...

Nxirren dy fëmijë nga apartamenti në flakë, evakuohen banorët

Kati i katërt i një pallati është përfshirë nga flakët para pak minutash në Kinostudio. Gazetarja Dorjana Bezat raporton për ‘BalkanWeb’bëjnë me dije se pallati...

Tabaku: Dorëheqja e Qatos e firmosur që dje. Nesër prova për skandalin që e detyroi të largohet

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku ka reaguar pas dorëheqjes së drejtoreshës së ARRSH-së Sonila Qato. Në një postim...