• Home
  • BALLKANI
  • Befason gjenerali serb: Në Kosovë janë bërë krime lufte
BALLKANI

Befason gjenerali serb: Në Kosovë janë bërë krime lufte

Spread the love

Gjenerali i pensionuar serb Nebojsha Pavkoviç, i dënuar më 22 vjet burgim për krime lufte në Kosovë, ka dhënë një intervistë nga burgu në Finlandë ku gjendet pas aktgjykimit nga Tribunali i Hagës.

Në këtë intervistë të “Balkan Info”, ai ka folur për shumë ngjarje në kohën sa ka qenë komandant lufte në Kosovë dhe shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë.

Pakoviç i cili ka qenë njëri nga njerëzit kryesor të Sllobodan Millosheviçit gjatë zhvillimeve në Kosovë, është ende besnik i tij.

Për krime kundër njerëzimit (deportim, dëbim të dhunshëm, vrasje e ndjekje), vrasje të shqiptarëve gjatë luftës në vitin 1999, në shkurtin e vitit 2009 ai është dënuar më 22 vjet burgim.

Prapa grilave është qe 14 vjet. Gjatë intervistës ai nuk i ka kontestuar krimet e luftës në Kosovë ndërsa ka pohuar se vetë i ka proceduar të gjitha krimet për të cilat ka pasur njohuri.

Duke folur rreth arrestimit të Sllobodan Millosheviçit në vitin 2001, ai ka treguar se i kishte thënë kryetarit të atëhershëm Vojislav Koshtunica ”jepe urdhrin e ne me raketa do ta ndalojmë ekstradimin e tij në Hagë”, por Koshtunica, sipas tij, pas kësaj nuk u paraqit më.

Në intervistën e gjatë 7 orë, Pavkoviç ka folur edhe për kontaktet që ka pasur me Ramush Haradinajn në burgun Hagës./Kosova Post/

Related posts

Ministri gjerman thotë se ideja për ndryshimin e kufijve nuk pëlqehet as në Ballkan

dritatv

Sporti, fushëbetejë e re ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

dritatv

Vulin: Shqetësimi i Vuçiçit për ushtrinë e Kosovës është i drejtë

dritatv

Leave a Comment