BE shpall vendimin zyrtar për nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian (BE) njoftoi vendimin zyrtar për të filluar negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,(AA).

Në një deklaratë nga Këshilli i BE-së thuhet se blloku evropian mirëpret angazhimin e Shqipërisë për zbatimin e programit të reformës dhe se është vendosur unanimisht për fillimin e negociatave të anëtarësimit.

Ndërkaq, siç thuhet në deklaratë, edhe Maqedonia e Veriut ka treguar vendosmëri për të zbatuar reformat e e BE-së.

“Duke pasur parasysh progresin e arritur, anëtarët e BE-së kanë vendosur të fillojnë negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut”, thuhet në deklaratën e Këshillit Evropian.

Ndryshe, ministrat e vendeve anëtare të BE-së dje në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme u pajtuan për fillimin e negociatave me këto dy vende.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Shenjat që tregojnë se trupi juaj është i mbushur me toksina dhe parazitë!

Dëgjojmë vazhdimisht të flitet për toksina, bakteret apo mikroorganizmat e ndryshëm që jetojnë në trupin tonë, i gjejmë në ushqime apo në ambientin që...

Në mbështetje të grevistëve/ Protestojnë punëtorë të rafinerisë në Ballsh, u bashkohen edhe minatorë nga Bulqiza

Qindra punëtorë të rafinerisë së naftës në Ballsh po protestojnë në mbështetje të grevistëve të urisë, për pagat e munguara prej 4...

Shtëpia e Muhammed Ali në Miçigan, shkollë verore për rininë muslimane

Një fondacion edukativ arsimor turk që bleu një fermë e cila i përket boksierit legjendar Muhamed Ali, planifikon ta përdorë atë si një shkollë...

Së fundi

COVID-19: Numri i vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar rritet në 5.373

Mbretëria e Bashkuar ka raportuar 439 raste të reja të vdekjeve që ndërlidhen me koronavirusin e ri (COVID-19). Sipas Departamentit të Shëndetësisë dhe Kujdesit Social,...

Korisha futet në karantinë, testohen 25 persona që patën kontakt me 70-vjeçaren e ndjerë

Një burrë 59 vjeç dhe një grua 70 vjeçe janë dy viktimat e fundit në Kosovë, të cilët kanë ndërruar jetë gjatë 24-orëve të...

Turqi, rritet në 649 numri i të vdekurve nga COVID-19

Turqia ka informuar për rastet e reja të koronavirusit të ri (COVID-19), përderisa vazhdon përpjekjet për të frenuar përhapjen e virusit. Ministri i Shëndetësisë së...