BE: Nuk e njohim Lukashenkon si president legjitim të Bjellorusisë

Bashkimi Evropian thotë se nuk e njeh Aleksandër Lukashenko si president të ligjshëm të Bjellorusisë.

Shefi i politikës së jashtme të BE, Josep Borrell, i tha Parlamentit Evropian të martën (15 shtator) se zgjedhjet presidenciale të zhvilluara më 9 gusht, ishin jo ligjore.

“Situata është e qartë për ne. Ne i konsiderojmë zgjedhjet e 9 gushtit si joligjore. Ne nuk e njohim Lukashenkan si president legjitim të Bjellorusisë”, tha Borell.

Borrell tha se më shumë se 7,500 protestues paqësorë janë arrestuar dhe 500 raste torturash janë dokumentuar.

Ai theksoi rëndësinë e sanksioneve që BE po përgatit kundër Bjellorusëve që besohet të jenë përfshirë në mashtrime elektorale dhe goditje të protestave.

Pozicioni i BE-së bie në kontrast me Rusinë, e cila mbështet qeverinë e Lukashenkos. Presidenti rus Vladimir Putin të hënën përsëriti mbështetjen e tij për Lukashenkon.

Lukashenjo fitoi mandatin e gjashtë si president, por zgjedhjet u konsideruan të manipuluara nga opozita.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Miqësorja me Norvegjinë, 320 policë për ndeshjen

Policia e Elbasanit do të angazhojë 320 forca policie për mbarëvajtjen e ndeshjes miqësore mes Shqipërisë dhe Norvegjisë në orën 19.00. Duke filluar nga ora...

Forcat izraelite arrestojnë 8 palestinezë

    Forcat izraelite arrestuan tetë palestinezë gjatë bastisjeve të kryera në mbarë Bregun Perëndimor të pushtuar, bëri të ditur ushtria izraelite. Personat u arrestuan për përfshirje...

Çeki, një pacient qëllon me armë zjarri në spital, dy të plagosur

Policia çeke ka bërë të ditur se një pacient në një spital në Pragë ka qëlluar me armë zjarri, duke plagosur dy pacientë. Më tej...

Së fundi

Lajmet dt : 25 / 09/ 2020

https://youtu.be/6Mzr2UNEIGE   DRITA TV LAJME 25 9 2020 Lumi Vjosa ka përplasur sërish politikisht kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin ilir Meta. Pasi ky i fundit kërkoi që...

Kërcënojnë të hedhin hije mbi bashkëpunimin për COVID, përplasje SHBA-Kinë-Rusi

Përplasjet në rritje midis Shteteve të Bashkuara nga njëra anë dhe Kinës e Rusisë nga ana tjetër u shfaqën hapur të enjten në periferitë...

Rrëzohet një aeroplan ushtarak në Serbi, një viktimë

Një aeroplan ushtarak është rrëzuar në Serbi. Mediat lokale raportojnë se njëri nga pilotët ka humbur jetën ndërsa tjetri po kërkohet. Gjithashtu është lënduar edhe një...