BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë.

Sipas KE, me një masë të tillë do të ndalej mbingarkimi i spitaleve me pacientë të gripit sezonal së bashku me ata të infektuar me Covid-19.

Teksa ende nuk është gjetur vaskina për COVID-19, shkencëtarët kanë parashikuar një valë të dytë që në shtator teksa virusi është ende aktiv edhe tani në verë.

Por si masë parandaluese për të ruajtur sistemin shëndetësor, KE sheh që t’i paraprihet të paktën gripit sezonal i cili gjithmonë sjell pacientë në spitale në momentin e tij të shfaqjes.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Basha premton: Biznesi i vogël do të paguajë vetëm 0.5% të xhiros, pa taksa dhe tarifa lokale

Në Laprakë, bizneset e vogla janë prekur nga një kriza e rëndë, e shkaktuar gjatë pandemisë nga ndihma e pamjaftueshme financiare e qeverisë. Gjatë...

Shqipëri : Ja kush përfiton nga paga e luftës në paketën e dytë .

TIRANE- Ka hyrë në fuqi një pjesë e paketës së dytë financiare për “pagat e luftës” në kuadër të përballimit të situatës së krijuar...

7 mënyra si të mbroni zemrën!

Ka disa mënyra sesi mund të përmirësoni shëndetin tuaj, dhe veçanërisht shëndetin e zemrës. Shoqata Amerikane e Zemrës tregon 7 mënyra të thjeshta për të...

Së fundi

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla. Të freskëta...

Basha : Po rivriten nga qeveria ortake e krimit të organizuar. Gjaku dhe sakrifica sublime e tyre nuk do të shkojë dëm!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e Policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj dhe...