BE-ja vendos sanksione kundër Bjellorusisë, ngrin llogaritë bankare të oligarkëve

Sanksione kundër Bjellorusisë. Deputetët e Europës kanë përgatitur një përgjigje të ashpër ndaj shkeljes së të drejtave të njeriut nga Presidenti Alexander Lukashenko

Duke treguar mbështetjen e tyre për protestuesit me veprime ata kanë goditur portofolin e oligarkëve bjellorusë teksa kanë vendosur ngrirjen e llogarive të tyre bankare në Europë.

Presioni europian përmes sanksioneve vjen dy ditë pas vizitës së Lukashenkos në Soçi të Rusisë, ku ai mori mbështetjen e Presidentit Vladimir Putin dhe teksa opozita në sheshet e Minnsk-ut po kërkon nga Bashkimi Europian që të mos e njohë atë si president.

Ndërkohë Polonia ka propozuar hartimin e një plani bashkëpunimi ekonomik që do t’i ofrohet Bjellorusisë në këmbim të zgjedhjeve të lira.

Vendet Balltike, nga ana e tyre, nuk e fshehin dëshirën për të përdorur një qasje më të ashpër kundër Lukashenkos, pavarësisht rrezikut të një konfrontimi diplomatik me Moskën.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Rakiç: Prishtina e Brukseli ta formojnë Asociacionin deri më 19 prill, ose do ta bëjmë vet

Në një intervistë për “Politics”, Rakiç ka thënë që sipas tij autoritetet kosovare nuk mund të presin që njerëzit e poshtëruar nga ta, të...

Turqia dërgon ndihmë mjekësore në Sanxhak të Serbisë

Turqia vazhdon të ndihmojë vendet e prekura nga pandemia e koronavirusit. Me urdhër të presidentit Recep Tayyip Erdoğan, ndihma u dërgua nga Turqia në Serbi...

Hungaria, hapa ligjore kundër vendimit kritik të BE-së

Qeveria e Hungarisë do të vendosë të hënën që vjen, mbi hapat ligjore që do të ndërmarrë për të sfiduar vendimin e Parlamentit Europian...

Së fundi

Lajmet dt : 25 / 09/ 2020

https://youtu.be/6Mzr2UNEIGE   DRITA TV LAJME 25 9 2020 Lumi Vjosa ka përplasur sërish politikisht kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin ilir Meta. Pasi ky i fundit kërkoi që...

Kërcënojnë të hedhin hije mbi bashkëpunimin për COVID, përplasje SHBA-Kinë-Rusi

Përplasjet në rritje midis Shteteve të Bashkuara nga njëra anë dhe Kinës e Rusisë nga ana tjetër u shfaqën hapur të enjten në periferitë...

Rrëzohet një aeroplan ushtarak në Serbi, një viktimë

Një aeroplan ushtarak është rrëzuar në Serbi. Mediat lokale raportojnë se njëri nga pilotët ka humbur jetën ndërsa tjetri po kërkohet. Gjithashtu është lënduar edhe një...