• Home
  • LAJME
  • ZVICER
  • Bazel: Votohet kundër ndalesës së taksave drejtpërdrejt nga paga
ZVICER

Bazel: Votohet kundër ndalesës së taksave drejtpërdrejt nga paga

Spread the love

Në Kantonin e Bazelit (Basel-Stadt), tatimet e të punësuarve as në të ardhmen nuk do të merren në mënyrë të drejtpërdrejtë nga pagat e tyre. Këtë propozim të partive të majta nuk e miratoi Parlamenti i Kantonit, i cili votoi me një shumicë të ngushtë (48 me 47) kundër, shkruan agjencia zviceranme e lajmeve SDA.

E ashtuquajtura tërheqje e automatizuar, vullnetare dhe e drejtpërdrejtë e tatimeve nga të ardhurat sipas propozuesve do të kursente njerëzit nga hyrja në borxhe por edhe nga angazhimet e tepërta të administratës për shkak të mospagesës së tatiimeve.

Ndalesa e drejtpërdrejtë e tatimeve, nëse do të miratohej do të ishte gjë e re në Zvicër. Një sistem i ngjashëm funksionon te fqiu verilindor i Zvicrës, Gjermania.

Sidoqoftë, partitë e djathta nuk e lejuan miratimin e këtij propozimi, që Partia Socialdemokrate (SP) e kishte bërë kundër vullnetit të Qeverisë së Kantonit të Bazelit./Albinfo.ch/

Related posts

Situatë dramatike në Zermatt, 13 mijë turistë të ngujuar nga bora

dritatv

Policia e Bazelit blen shtatë vetura “Tesla”

dritatv

Vagoni del nga shinat, 8 të plagosur në Zvicër

dritatv

Leave a Comment