“Bashkëpunimi i SHBA-ve me PYD/YPG-në është lojë me zjarrin”

Zëvendëskryeministri dhe zëdhënësi i Qeverisë së Turqisë, Bekir Bozdağ, tha se bashkëpunimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) me organizatën terroriste PKK/PYD/YPG në Siri në luftën kundër organizatës terroriste DEASH është lojë me zjarrin.
“Bashkëpunimi i SHBA-ve me krahun e organizatës terroriste PKK në Siri, PYD/ YPG, për luftën kundër organizatës terroriste DEASH, në vend se të bashkpunojnë me Turqinë, mbështetja e ofruar me mijëra maunë me armë, si dhe tani themelimi i të ashtuquajturës ushtri kundër terrorizmit nën petkun e ‘Forcave të Sigurisë Kufitare të Sirisë’ është lojë me zjarrin”, është shprehur Bozdağ në rrjetin social Twitter.

“Mbështetjet e ofruara deri më tani nga SHBA-të për PYD/YPG-në, krahun e organizatës terroriste PKK në Siri, me arsyetim të luftës kundër organizatës terroriste DEASH si dhe hapat të cilat i ka shpalosur se do t’i ndërmarrë tutje, nuk i përshtaten as miqësisë, as aleancës, as partneritetit model e as partneritetit strategjik”, ka shtuar Bozdağ.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Mos t’ju lëshojë zemra”, Tritan Kalo jep recetën: Në këtë kohë “covidiane” na duhet edhe pak optimizëm gastronomik

Profesor Tritan Kalo shfaqet optimist në postimin e sotëm, ndërsa iu kërkon shqiptarëve të mos i lëshojë zemra, pasi të gjithë bashkë do ia...

Kurti tha Ramës se është ai ende kryeministër në detyrë dhe për këtë nuk ka asnjë dilemë.

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti i është përgjigjur kryeministrit shqiptar Edi Rama lidhur me një batutë të këtij të fundit për hapjen...

Limaj thotë se Thaçi ende nuk ua ka dorëzuar dokumentet e kërkuara rreth dialogut me Serbinë

Kosova do të respektohet si të gjitha shtetet e tjera dhe do të jap mesazhin se nuk do të ketë ndarje. Kështu bëri të ditur...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...