Basha takon Hotin: PD mbështet objektivat e Kosovës, dialogu të përmbyllet me njohje, qeveria juaj shembull për të lehtësuar pasojat pas pandemisë

Kreu i PD, Lulzim Basha ka pritur për herë të parë në takim Avdullah Hotin, kryeministrin e Kosovës i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Tiranë.

Basha tha se PD mbështet objektivat e Kosovës sa i përket qeverisë së re në dialogun Kosovë- Serbi por edhe të menaxhimit të pandemisë.

Sipas Bashës, dialogu Kosovë- Serbi duhet të përmbyllet me njohje reciproke, kurse qeveria e Hotit është shembull i lehtësimit të pasojave të krizës ekonomike.

 

”Jam i sigurtë që gjithë bashkëqytetarët tanë, suksese në drejtimin e Kosovës. Me Hotin diskutuam për një numër çështjesh. Së pari, për sfidat e Kosovës në rrugëtimin e saj drejt integrimit europian. Ku kam përshëndetur Hotin për ngirjten e Këshillit të Ekspertëve. Gjithë partitë në Kosovë të jenë për dialogun me Serbinë. PD mbështet objektivat nga autoritete e Kosovës. Njohjen reciproke, dhe aspektet e tjera.

Hoti vjen me kredenciale dhe background, me përvojë të jashtëzaonshme në fushën e ekonomisë. Diskutuam për pasojat ekonomike të COVID-19. Kosova përbën shembull se si qeveria dhe Hoti po përgatiten për të lehtësuar pasojat. Për t’u fokusuar tek zhvillimi ekonomik dhe punësimin.

Dua po kështu të shpreh besimin tim, bindjen time, se nën drejtimin e kryeministrit Hoti, Kosova do të dijë t’ia dalë mbanë, gjithë përvojën, mençurinë, dhe kurajon për të ecur përpara. Pavarësisht situatës politike, drejt synimit për një shtet të fortë, demokratik, sovran, i pavarur, anëtar i NATO-s dhe i BE-së.
Së fundmi, në këtë 30- vjetor të deklaratës kushtetuese, për mua personalisht, si bashkëmoshatar i Hotit, është kënaqësi që Kosova është e pavarur, dhe ka në drejtim politikanë të zotë, që janë rritur dhe mbrojtur me idealet e lëvizjes paqësore për pavarësë. Janë pajisur me dijet, formimin, moralin, dhe mendësinë. Nga zemra Hotit i uroj suksese në detyrën e tij. ”- tha Basha.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Campanopolis, qyteza mesjetare në Argjentinë

MUHAMMED EMİN CANİK Muzeu i hapur Campanopolis në Argjentinë, i cili karakterizohet me strukturat...

Siri, ligji i ri i pronave shpronëson 10 milionë njerëz të larguar nga lufta

Më shumë se 10 milionë sirianë, të cilët kanë braktisur vendin, janë lajmëruar që të kthehen dhe të konfirmojnë shtëpitë e tyre deri në...

Presidenti Erdogan zhvillon bisedë telefonike me presidentin Rouhani

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka realizuar një bisedë telefonike me presidentin e Iranit, Hassan Rouhani. Sipas informatave të marra nga burimet presidenciale, në...

Së fundi

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla. Të freskëta...

Basha : Po rivriten nga qeveria ortake e krimit të organizuar. Gjaku dhe sakrifica sublime e tyre nuk do të shkojë dëm!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e Policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj dhe...