Avramopolus: Vendimi i Komitetit LIBE, dritë e gjelbër për liberalizimin e vizave për Kosovën

Komisioneri europian për çështje që lidhen me migracionin, Dimitri Avramopolus, e ka pritur me shumë gëzim vendimin e Komitetit për Liritë Qytetare, Drejtësi dhe Çështje të Brendshme- LIBE, pro liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës.

“Mirëseardhje për një dritë të gjelbër të fuqishme nga Komiteti LIBE për të filluar negociatat me Këshillin e Europës për liberalizimin e vizave për Kosovën. Shpresoj se ky vendim së shpejti do të jetë për të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor për lëvizje të lirë pa viza”, ka shkruar Avramopolus në llogarinë e tij në Twitter.

Me 30 vota për, 10 kundër dhe 2 abstenime, ky komitet i PE-së ka kaluar çështjen e liberalizimit për kosovarët te Parlamenti Europian dhe Këshilli për Marrëveshje Ndërinstitucionale për Liberalizim.

Pas këtij vendimi ndërkohë kanë reaguar edhe liderët politikë kosovarë, të cilët kanë thënë se liberalizimi i vizave do të ndodhë shumë shpejt.

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka thënë se Kosova do të marrë liberalizimin e vizave brenda këtij viti./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Greqia është e gatshme të ndihmojë Malin e Zi në rrugën drejt BE-së”

Presidenti grek, Prokopis Pavlopoulos, theksoi sot se Greqia është e gatshme të ndihmojë Malin e Zi në implementimin e legjislacionit të Bashkimit Evropian (BE). Pavlopoulos,...

Boçi: Rama mashtroi studentët, Pakti për Universitetin akt tradhtie

Përmes ish deputetit Luçiaco Boçi, PD ka akuzuar sot kryeministrin Edi Rama se ka mashtruar studentët, sa i takon paktit për universitetitn. Në një...

Ligjvënësit i kërkojnë llogari Haradinajt për milionat e shpenzuar nga kuleta e shtetit

Tetë milion e 300 mijë euro i ka ndarë Qeveria Haradinaj nga kuleta e shtetit në vitin e kaluar. Shqetësuese sipas Komisionit për mbikëqyrjen...

Së fundi

Hoti: Nuk do të hezitoj ta kërkoj. Thaçi: Qytetarët të zbatojnë masat rigorozisht

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të përkeqësimit të situatës me koronavirus. Nga foltorja e Kuvendit, Hoti...

Hajdari paralajmëron krijimin e partisë së re: Shqiptarët duan një alternativë tjetër

Një ditë pas daljes publike të liderit të PD-së Lulzim Basha për listat e hapura, ku sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama, vjen një reagim...

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish= kryeministrin Zoran...