Autoriteti Italian: Do vazhdojnë shpërthime vatrash të reja…ja me çfarë do të na surprizojë Covid

“Ideja se mund të ketë një valë të dytë të infeksionit të koronavirusit nuk duket e largët. Ose më saktë, ekziston mundësia që epidemia të ketë shpërthime të tjera”, –  Kështu tha Walter Ricciardi, anëtarë ekzekutiv i OBSH-së dhe sot gjithashtu konsulent në Ministrinë e Shëndetësisë në Itali, gjatë një interviste me gazetën “La Repubblica”.

Vala e dytë? shpërthime vatrash të reja të vogla

Profesori Italian pastaj sqaroi se një valë e dytë duhet të shmanget absolutisht, edhe pse ai beson se do të jetë e vështirë të ketë një të tillë,  “mbase do të kemi shumë valë të vogla”.

“Nëse njerëzit vazhdojnë të sillen mire dhe nëse sistemet shëndetësore bëjnë detyrën, ne do të parandalojmë që valet e vogla të bëhen dallgë. Prandaj, ne duhet të vazhdojmë të ruajmë standardet e sigurisë, të tilla si përdorimi i maskave, distanca prej së paku një metri nga njerëzit e tjerë, higjena e duarve dhe vetëm kështu do të jemi në gjendje të shmangim një emergjencë të dytë nga koronavirusi”.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

KE: Shqipëria të ulë borxhin!

Komisioni Europian këshillon qeverinë shqiptare të vazhdojë politikën e uljes së borxhit publik dhe kredive të këqija duke përfituar nga momenti pozitiv i ekonomisë. Në...

Dardan Molliçaj fton publikisht në debat Albin Kurtin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka ftuar publikisht në debat kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Në Rubikon të KTV-së, ai tha se do...

“Pikërisht tani Edi Rama e do më shumë Ilir Metën President sesa opozitar” reagimi i Manjanit pas Venecias

“Dilema që duhet ndarë.”- nën këtë titull ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka zgjedhur të reagojë në një postim të gjatë...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...