SPORT

Autopsia hedh dritë mbi aksidentin e sulmuesit Sala

Spread the love

Futbollisti argjentinas Emiliano Sala, i cili humbi jetën tragjikisht pas një aksidenti ajror mbi kanalin e La Manshit, vdiq pas goditjeve të rënda në kokë dhe në trup.

Autopsia për sulmuesin e sapoblerë të Cardiffit zbuloi edhe shkaqet e tragjedisë që tronditi botën sportive muajin e kaluar, e që e ktheu thuajse në një mision të pamundur zbardhjen e ngjarjes.

Plagët e marra nga rrëzimi i avionit “Piper Malibu” në ujërat e akullta në det, ishin fatale për jetën e futbollistit dhe të pilotit që drejtonte mjetin fluturues. Autopsia në trupin e nxjerrë nga avioni më 4 shkurt, pas kërkimeve intensive, treguan dëmtimet e rënda, ndërsa Sala u njoh vetëm nëpërmjet gjurmëve digjitale.

Një dosje e plotë hetimore nga Dega e Hetimeve Ajrore në Britaninë e Madhe nuk do të publikohet për të paktën 6 muaj. Ndërkohë, familja e pilotit të ndjerë, David Ibotson, nuk është dorëzuar për të gjetur trupin.

Vajza e pilotit tha se familja ka mbledhur deri më tani 140 mijë paund, për të financiar një operacion kërkimi privat, që kushton të paktën dyfishin e kësaj shume.

Ndërkohë, mbetet temë diskutimi pagesa prej 15 milionë eurosh që duhet të bëjë Cardiff City ndaj Nantes. Uellsianët këmbëngulin të mos paguajnë, sepse nuk morën kurrë shërbimet e lojtarit, ndërsa francezët i qëndrojnë të zezës mbi të bardhë, kontratës me sulmuesin fatkeq.

Related posts

Abrashi harron lëndimin, luan titullar me Freiburgun

dritatv

Ferrari dominon provat në Monza, Mercedes mbetet prapa

dritatv

Barcelona “ndez” merkaton e janarit, gati afrimi i dy mesfushorëve

dritatv

Leave a Comment