TEKNOLOGJI

“Audi” investon 14 miliardë euro në teknologji të reja

Spread the love

Prodhuesi gjerman i automjeteve, “Audi” do të investojë 14 miliardë euro në zhvillimin e automjeteve elektrike, dixhitalizim dhe makinat pa pilot në vitet në vijim.

Synimi është që të ofrohen 10 modele krejtësisht elektrike dhe 10 të tjera me motor hibrid deri në vitin 2025.

“Ne kemi orientuar synimet tona drejt lëvizshmërisë elektrike dhe do t’i përqendrojmë edhe më shumë përpjekjet tona”, tha Bram Schot në selinë qendrore të “Audi” në qytetin gjerman të Ingolstadt.

Schott është kreu i përkohshëm i “Audi” pas arrestimit të Rupert Stadler për shkak të skandalit për manipulimin e testeve për ndotjen.

Investimi i “Audi” është pjesë e strategjisë së grupit “Volkswagen”, që ka shpallur një plan investimi prej 44 miliardë eurosh në teknologji të reja.

Related posts

Këto janë tri mënyra se si ta mbushni iPhone-in tuaj më shpejtë

dritatv

Shkoda Octavia RS bëhet me version më të fuqishëm

dritatv

Google shkarkon dhjetra punonjës, por cila është arsyeja?

dritatv

Leave a Comment