KURIOZITETE

Anullohet “Ejfeli” i Londrës, Sadiq Khan: Tulipi, kundër interesit publik!

Spread the love

Kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan, ka bllokuar ndërtimin e një kullë, të cilën disa e kanë përshkruar si të diskutueshme, shkruan CNN.

Khan shpjegoi vendimin e tij duke thënë se ndërtesa do të dëmtonte interesin publik. Ai vuri në dukje se një kullë e njohur si Tulip (pra tulipani, duke iu referuar formës) do të dëmtonte mjedisin historik dhe imazhin e kryeqytetit të Mbretërisë së Bashkuar.

Ky vendim u pasua katër muaj pasi autoritetet e qytetit fillimisht lejuan të ndërtonin një strukturë prej 304 metrash. Do të ishte më e larta, e dyta në Evropën Perëndimore.

Kulla është projektuar nga arkitekti Norman Foster së bashku me bashkëpunëtorët e tij. Do të kishte disa shërbime deri dhe qendër edukimi për fëmijë. Do të kishte të ashtuquajturat rruaza xhami që do të jepnin një pamje të tërë të qytetit.

Koncepti i një projekti të kullës ka shkaktuar shumë kritika. Disa thonë se ata madje ajo do të rrezikonte deri dhe trafikun ajror, sepse aeroporti është afër.

Ndërsa disa e konsiderojnë të dëmshme për qytetin, ata që qëndrojnë pas projektit pohojnë se kulla do të tërheqë 1.2 milion vizitorë në vit dhe do të sigurojë një të ardhur prej 2.6 miliardë markash.

Dizajnuesit anketuan banorët e Londrës dhe anketa tregoi se nga një mijë qytetarë, 65 për qind mendojnë se kulla do të jetë tërheqëse.

Ata thanë se ishin të zhgënjyer me vendimin e njeriut të parë të kryeqytetit të Mbretërisë së Bashkuar, pa specifikuar nëse do të rishikojnë projektin, njofton CNN.

Në një farë mënyrë, kulla do ishte një tip Ejfeli për Londrën, siç ka Parisin të tijën, unike pa dyshi. E siç për Ejfelin pati përplasje kur u ndërtua, ashtu dhe Tulipin e Londrës. /tesheshi.com/  

 

Related posts

Bujqësia hapësinore, Sera në orbitën e Tokës për të kultivuar domate!

dritatv

Jeni keq me paratë/ Ja si ta përmirësoni situatën financiare

dritatv

Nis topin e parë, zv/kryeministri bëhet qesharak (Video)

dritatv

Leave a Comment