KOSOVA

Ambasada amerikane reagon ndaj deklaratave të zyrtarëve serbë

Spread the love

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë, përmes një njoftimi për media, ka ngushëlluar familjet e viktimave në luftën e fundit në Kosovë.

Sipas njoftimit, ambasada amerikane, thekson se të mohuarit e mizorive ofendon kujtimet për viktimat, i traumatizon familjet edhe më shumë, dhe minon përparimin në ndërtimin e një shteti demokratik dhe shumetnik.Kjo ambasadë u ka bërë thirrje udhëheqësve të Kosovës që të përmbahen nga retorika ndezëse.

Njoftimi i plotë:Gjersa Kosova përkujton 20 vjetorin e mizorive të luftës, Ambasada e SHBA-ve shprehë ngushëllimet e sinqerta familjeve të viktimave. Të mohuarit e mizorive ofendon kujtimet për viktimat, i traumatizon familjet edhe më shumë, dhe minon përparimin në ndërtimin e një shteti demokratik dhe shumetnik. Ne po ashtu nxisim udhëheqësit e Kosovës nga radhët e gjitha bashkësive që të përmbahen nga retorika ndezëse. Përkushtimi ndaj të së vërtetës për të kaluarën e luftës është jetësor për një të ardhme paqësore.

Related posts

Prindërit dhe nxënësit protestojnë të hënën për vendimin skandaloz të komunës së Fushë Kosovës

dritatv

Policia në aksion në autostradën ‘Arbër Xhaferi’, kjo është arsyeja

dritatv

Përçarjet e Vetëvendosjes reflektojnë edhe në Kuvend, Kurti i “vetmuar”

dritatv

Leave a Comment