Alarmohet Gjermania, ish-diplomati i saj në BE, spiun i Kinës

Prokurorët gjermanë janë duke hetuar tre persona për lidhje me Kinën, e mediat vendase raportojnë se mes të dyshuarve, është edhe një ish-diplomat gjerman në BE.

“Mund të konfirmojmë se po zhvillohet një hetim mbi dyshime të forta spiunazhi për shtetin kinez”, thanë për AFP-në burime nga zyra e prokurorit federal.

E përjavshmja “Der Spiegel” shkon më tej. Është ajo që e tregon se një prej të dyshuarve është një diplomat gjerman që ka punuar në Komisionin Europian në Bruksel përpara se të shërbente për periudha të caktuara kohe si ambasador për BE-në në vende të huaja. Dy të tjerët janë lobistë, të punësuar nga një firmë mjaft e njohur gjermane lobimi.

Prokurorët kanë refuzuar të ofrojnë detaje të tjera mbi të dyshuarit dhe thonë se deri tani, nuk janë bërë arrestime. Megjithatë, ata i konfirmuan informacionet e Spiegel-it se policia ka bastisur banesat e zyrat e lidhura me treshen e të dyshuarve për spiunazh në favor të Pekinit ne Berlin, Bruksel e landet e Bavarisë dhe Baden-Wuerttembergut.

Sipas të përjavshmes, prokurorët e akuzojnë ish diplomatin dhe njërin prej lobistëve se: “kanë ndarë informacione private dhe tregtare me ministrinë kineze të sigurisë shtetërore”. I dyshuari i tretë duket se vetëm ka shprehur “vullnetin për ta bërë një gjë të tillë”.

Diplomati në qendër të hetimit e ka mbyllur karrierën e tij në BE në vitin 2017 dhe nisi të punonte për firmën e lobimit, ku ka qenë pikërisht ai që ka rekrutuar dy të dyshuarit e tjerë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Ishte vënë në ndjekje të shoferit të Fatos Tushes, aksidentohet efektivi i RENEA-s, niset drejt Traumës

Një efektiv i RENEA-s është aksidentuar gjatë ndjekjes së ish-shoferit të kryebashkiakut të Lushnjës Fatos Tushe, i...

Haradinaj: Kosova ka shënuar përparim në avancimin e rolit të gruas, por ka ende shumë punë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradina, ka marr pjesë në nisjen e Javës së Gruas 2019. Haradinaj në një status në llogarinë e tij facebook ka...

Asfalti shkrihet nga nxehtësia: gomat e makinave “zhyten” në rrugë

Asfalt i shkrirë në veri të Australisë dëmtoi rrotat e dhjetëra automjeteve pasi gomat e tyre “u zhytën” në rrugë, duke shkaktuar kaos trafiku...

Së fundi

Ky shtet anulon procesin mësimor për tërë vitin 2020, s’ka as mësim online

Bolivia ka marrë vendim që procesi mësimor të anulohet për tërë vitin kalendarik për shkak të përhapjes së koronavirusit. Kështu, rreth dy milionë nxënës në...

Kosovë : Janë regjistruar 218 raste të reja dhe 15 viktima gjatë 24 orëve të fundit .

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) njoftoi se 15 pacientë kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit dhe janë regjistruar 218 raste të reja...

Tragjike në kosovë, dy vëllezër vdesin në një ditë nga Covid-19 në Pejë

Dy vëllezër që ishin haxhi, Mustafë Zekaj dhe Zekë Zekaj, të moshës 85 dhe 78 vjeç, vdiqën gjatë natës në Novosellë të Pejës. Vëllezërit kishin...