Airbus zbulon dizajnin mjaft radikal të avionëve të tij

Pas një seri provash të fshehta, Airbus ka zbuluar një dizajn mjaft radikal të avionit komercial “të krahut të përzier” që premton të ulë konsumin e karburantit deri në 20%.

Prodhuesi francez i avionëve lëshoi një model të demonstruesit të aeroplanit në shkallë të vogël, të kontrolluar nga distanca që është duke përdorur për të provuar modelin në Singaporin Air Show 2020.
Testimi thuhet se ka filluar që nga qershori 2019 por projekti, i cili filloi në vitin 2017, u mbajt nën përfundime deri në këtë muaj.

Sipas Airbus, MAVERIC ndihmon në përshpejtimin e të kuptuarit të konfigurimeve të reja të avionëve me teknologjinë e nevojshme për të fluturuar një avion kaq radikalisht të ndryshëm.

Përveç përfitimit mjedisor – afërsisht 20% më pak djegie të karburantit në krahasim me modelet aktuale – Airbus thotë se konfigurimi i pazakontë dhe i gjerë i aeroplanit hap mundësi të reja për hartimin e kabinës.

Zhurma ka të ngjarë të zvogëlohet gjithashtu, për shkak të motorit “të mbrojtur” të aeroplanit, i cili është montuar mbi trupin qendror.

“Airbus po përdor teknologjitë e reja për të ardhmen e fluturimit”, thotë Jean-Brice Dumont, nënkryetar ekzekutiv i inxhinierisë në Airbus, në një deklaratë duke njoftuar modelin e ri.
Airbus pranon se dizajni është radikal. Në fakt, thotë se disa inxhinierë as që mendonin se do të funksiononte, duke pasur parasysh se është një largim i plotë nga arkitektura tradicionale e avionëve.

Telegraf

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Itali : Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 99 viktima nga koronavirusi.

Numri i viktimave nga Covid-19 në Itali vijon të ulet. Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 99 viktima nga koronavirusi. Kështu numri total...

Muhammed Salah zgjidhet futbollisti i javës

Futbollisti egjiptian i Liverpool-it, Muhammed Salah është zgjedhur futbollisti i javës, pas ndeshjeve të çerekfinales së UEFA Ligës së Kampionëve. Në anketën në ueb faqen...

Kina, gati fluturimet charter me 8 vende, përfshirë Italinë e shkatërruar nga virusi

Në kohën kur bota ende nuk e ka marrë veten nga virusi vdekjeprurës i përhapur prej saj, Kina po kërkon zhbllokimin e lidhjeve ndërkombëtare. Sipas...

Së fundi

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një konfigurim të kamerës me 5 sensorë...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik, (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që shfrytëzojnë transportin publik për detyra dhe...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes dy aleatëve...