• Home
  • BOTA
  • Afrika e Jugut nis radioteleskopin më të madh në botë
BOTA

Afrika e Jugut nis radioteleskopin më të madh në botë

Afrika e Jugut nisi radion më të madhe teleskopike në hemisferën jugore, një pararendës për një projekt më të madh të vendosur për të zgjidhur disa nga çështjet më komplekse me të cilat ballafaqohet astronomia.

Gjashtëdhjetë e katër enët në grupin MEERkat të shpërndara mbi tetë kilometra në provincën Northern Cape të Afrikës së Jugut, ku ndërhyrja e sinjalit është minimal, u përuruan sot. Teleskopët e radios zbulojnë emetimet e radios nga burimet natyrore dhe nga njeriu. Më shumë teleskopë janë vendosur të ndërtohen./Rtv Drita/

Related posts

Turqia dhe Kina zotohen të zhvillojnë edhe më shumë marrëdhëniet

dritatv

Rreth 700.000 refugjatë ndodhen në kampet në kufirin Turqi-Siri

dritatv

“FETO u infiltrua edhe brenda gjyqësorit dhe Kongresit amerikan”

dritatv

Leave a Comment