ZVICER

Aeroplani i Zvicrës për pak të përplasej me një dron

Spread the love

“Airbusi A319 Swiss” ishte duke ateruar në pistën 14 në aeroportin e Cyrihut më 29 shtator 2018, kur papritmas u shfaq një dron.

Siç raportohet nga Bordi i Hetimeve të Sigurisë Zvicerane (SUST), Airbus me 103 pasagjerë në bord, i cili po vinte nga Berlini, tejkaloi dronin në një distancë prej vetëm 20 metrash.

SUST e kategorizoi aksidentin afërsisht si një “incident serioz”.

Edhe më 17 qershor të këtij viti ndodhi një afrim mes një avioni dhe një droni. Në qasjen përfundimtare në aeroportin Heathrow të Londrës, një avion fluturonte vetëm 50 metra poshtë Airbus, siç raportoi Aerotelegraph./Kosova Post/

Related posts

Më shumë shkollim, më shumë vende pune, integrim më i mirë për emigrantët

dritatv

Kryetari i Bashkësisë Islame Shqiptare në Zvicër uron fillimin e muajit të Ramazanit

dritatv

Fermerët zviceranë fitojnë më shumë se një vit më parë

dritatv

Leave a Comment