Adidas synon të prodhojë 11 milionë palë këpucë nga plastika e ricikluar!

Adidas, prodhuesi gjigand e prestigjoz i pajisjeve sportive, planifikon të bëjë 11 milionë palë atlete nga plastika e ricikluar që mblidhet nga oqeanet në mbarë botën, shkruan portal LadBible.

Kompania gjermane ka njoftuar se në bashkëpunim me organizatën ekologjike “Parley for the Oceans” do të punojë në mbledhjen e plastikës në brigjet e Maldive.

Kjo nuk është hera e parë që Adidas bën diçka të tillë.

Vitin e kaluar, ai prodhoi pesë milionë palë këpucë nga plastika e ricikluar.

Në vitin 2019, ajo do të dyfishojë përpjekjet e saj për të arritur këtë qëllim deri në vitin 2024.

Adidas është ndër kompanitë e modës që kanë nënshkruar një marrëveshje mbi mbrojtjen e klimës, e cila i detyron ata të pakësojnë emetimet e emisioneve me 30 përqind deri në vitin 2030.

Këpucët e fundit nga plastika e ricikluar që prodhon, janë të destinuar për lojtarët, shkruan LadBible. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Ministri i Financave paralajmëron mbylljen e bizneseve që i kanë ngritur çmimet pas panikut për koronavirus

Ministri i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi, ka mbajtur takim me stafin e Administratës Tatimore të Kosovës, për të ndërmarr masat kundër keqpërdorimeve të...

Zbulohet përmbajtja, ja dokumenti që dorëzoi Alibeaj për Tahirin

Deputeti i PD-së, Enkelej Alibeaj, dorëzoi në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, kopjen origjinale të policës ndërkombëtare të sigurimit për Audin AA 003 GB,...

Italfama nga Firence propozon tavolina dhe kuti shahu, loja që u duhet të gjithëve nga fëmijët tek politika

Panairi i Klik Ekspo Group, kënaqësia e të bërit biznes globalisht. Sipërmarrësit italianë kanë qenë prezentë vit pas viti në Klik Ekspo Group. Të etiketuar...

Së fundi

Lajme dt: 06/07/2020

https://youtu.be/r_mKEqImrIc DRITA TV LAJME 6 7 2020 EDICIONI 1 Katër ditë pas ngjarjes tragjike, forcat zjarrfikëse janë rikthyer në shtëpinë e familjes Josifi! Trendi i shtuar i...

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri. Sipas mediave vendase,...

Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19). Në një deklaratë nga forcat e armatosura gjermane,...