“A do të ketë arrestime për 51 viktimat e tërmetit?” Olsian Çela: Kush ka shkelur ligjin…

Një ditë pas marrjes së detyrës, Prokuror i Përgjithshëm Olsian Çela, ka shkuar sot në Durrës, për parë nga afër hetimet për ndërtesat e shembura pas tërmetit të 26 nëntorit.

Pas takimit me drejtues të Prokurorisë së Durrësit, në një deklaratë për mediat Olsian Çela u shpreh i kënaqur nga rezultati i deritanishëm i punës së prokurorisë në Durrës dhe shprehu mbështetjen që Prokuroria e Përgjithshme do ti ofrojë.

“Ofrimi i mbështetjes maksimale nga ne si Prokuroria Përgjithshme për rastin në fjalë dhe rritjes së koordinimit për të siguruar një hetim të shpejtë dhe eficent. Situata është e qartë, puna e bërë është shumë e mirë, jam i kënaqur me atë që dëgjova.

Shumë shpejt rezultat do të jenë të prekshme. Individë të papërgjegjshëm kanë shkelur ligin dhe pasojë e ardhur është vdekja e shumë personave ne këtë kuadër besoj se zbatimi i ligjit do të jetë korrekt.”- tha Çela.

I pyetur nga Fax News, nëse do të ketë arrestime për vdekjen e 51 personave, Çela përsëriti se ka persona që kanë shkelur ligjin dhe se do të mbajnë përgjegjësi për këtë.
“Ka njerëz që kanë shkelur ligjin shumë njerëz dhe për këtë kanë humbur jetën. Përgjegjësia që do të mbahet është tek ato që kanë shkelur ligjin.

Nga ana jonë prokurorëve u është garantuar mbështetja e plotë prokurorisë së Durrësit. Ato janë të pavarur dhe në do të garantojmë pavarësinë e tyre.”- u shpreh Çela.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kryeministri Kurti ndalon përfitimet financiare të kabinetit qeveritar pas mandatit

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur ka shfuqizuar vendimin për përfitimin financiar të kabinetit pas mandatit. Në këtë...

“Paralajmërimet u morën me shaka”, Kryemadhi kritika institucioneve: Tashmë do të vijnë problemet më të mëdha

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, e ftuar në emisionin “Kjo Javë”në News24 ka folur për fatkeqësinë natyrore...

Holanda tërheq zyrtarisht ambasadorin e saj të padëshirueshëm nga Turqia

Holanda e cila nuk angazhohet për largimin e krizës e shkaktuar në marrëdhëniet me Turqinë, ka tërhequr zyrtarisht ambasadorin e saj për të cilin...

Së fundi

Hoti flet pas futjes së xhandarmërisë serbe në Karaçevë: Do të veprojmë sipas Kushtetutës

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur mbi ngjarjen e djeshme në Karaçevë të Kamenicës, ku xhandarmëri serbe janë parë të hyjnë në atë...

Gjendet trupi i pajetë i një 48-vjeçare në lumin e Vjosës

Shtetasja me inicialet L.M është gjetur e vdekur buzë lumit Vjosë pranë Memaliajt këtë mëngjes. 48 vjeçarja vuante nga probleme të shëndetit mendor prej vitesh...

Lajmet dt: 07/ 08/ 2020

https://youtu.be/aZZtwsDU6Co Ngjarja horror e ndodhur në Buçimas të Pogradecit ka tronditur mbarë opinionin publik.Ndërsa sot në banesën e Firdes Çekiçit janë hapur dyert e mortit...