974 zyrtarë të lartë do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë

Agjencia Kundër Korrupsionit (AKK), përmes një shoriti ka vendosur që 974 zyrtarë t’i nënshtrohen  kontrollit të plotë të pasurisë.

Agjencia Kundër Korrupsionit, në prezencë të mediave dhe shoqërisë  civile, ka tërhequr e shortit për zyrtarët e lartë publik që do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të  pasurisë.

Sipas shortit, nga 4 mijë e 862 deklarues, formularët e 974  zyrtarëve do t’i nënshtrohen  kontrollit të plotë të pasurisë nga ana e Agjencisë.

Përtej kësaj liste të dalë nga shorti publik, Agjencia ka mandat që të  bëjë kontrollin e plotë të pasurisë edhe të zyrtarëve të tjerë që nuk janë përzgjedhur nga shorti.

Agjencia këtë mund ta bëjë sipas detyrës zyrtare apo me kërkesë të publikut apo personave të tjerë  të interesuar, në rastet kur ekzistojnë dyshime të bazuara në saktësinë dhe korrektësinë e  deklarimeve.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Liverpuli bën historinë në shtesë, Klop thyen mallkimin me Botërorin e Klubeve

Liverpuli ngjitet në majë të futbollit botëror, pasi ka arritur të fitojë edhe Botërorin e Klubeve duke...

Nga premtimi i Veliajt te denoncimi i PD, c’po ndodh te Liqeni

‘Garda e Republikës ka dy pjesë, pjesa e Bashkisë Tiranës do t’i kthehet si 2.5 ha, parkut të tiranës. Kështu që me një vendim...

Kosova pa listë të shteteve përkrahëse për anëtarësim në INTERPOL

Kosova në betejën për anëtarësim në INTERPOL është nisur pa i bërë “matematikat” se sa shtete e përkrahin dhe sa e kundërshtojnë. Përderisa qeveria kosovare...

Së fundi

Lajme dt: 06/07/2020

https://youtu.be/r_mKEqImrIc DRITA TV LAJME 6 7 2020 EDICIONI 1 Katër ditë pas ngjarjes tragjike, forcat zjarrfikëse janë rikthyer në shtëpinë e familjes Josifi! Trendi i shtuar i...

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri. Sipas mediave vendase,...

Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19). Në një deklaratë nga forcat e armatosura gjermane,...