8 arsye të mira pse duhet të shkoni në pazar sot e të blini gështenja

Disa nga benefitet e gështenjave:

Reduktojnë nivellin e kolesterolit dhe stabilizojnë nivelin e sheqerit në gjak.

Reduktojnë rrezikun nga kapsllëku

Rrisin dhe përmirësojnë funksionin e trurit

Duke qenë se janë të pasura me vitaminë B, ato ju ndihmojnë për një lëkurë të shëndetshme

Rrisin nivelin e energjisë tek ju

Gështenjat ju ndihmojnë për kocka më të forta

Gështenjat reduktojnë radikalet e lira, shkaktarë të kancerit

Nuk përmbajnë gluten!

Supë krem me lulelakër dhe gështenja

Përbërësit:

850 ml lëng perimesh

150 ml pana

200 gram gështenja të ziera e të qëruara

1 lugë gjelle vaj ulliri

1 qepë të madhe të prerë imët

1 lulelakër të madhe

250 ml qumësht

30 gram djathë parmixhano i grirë imët

Udhëzime mbi përgatitjen:

Në një tenxhere të madhe me vaj ulliri skuqni qepën. E lini 8-10 minuta derisa të zbutet. Shtoni lulelakrën e ndarë në copa të vogla, qumështin dhe pas 5 minutash lëngun e perimeve.

I përzeni mirë dhe i lini 10-12 minuta në zjarr. Shtoni panën, erëzat dhe i lini akoma të ziejnë.

Pas 10 minutash i hiqni nga zjarri dhe shtoni brenda gështenjat. I kaloni sipër një blender dore për ta bërë supën kremoze. Nëse keni dëshirë mund t’i shtoni më shumë kripë apo piper.

Servireni supën të ngrohtë duke i shtuar sipër djathë parmixhano, pak piper dhe vaj ulliri. Ju bëftë mirë

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Nis sesioni i ri parlamentar, Ruçi: Shpëtuam nga kaosi, do përmbyllim Reformën Zgjedhore

Ka nisur këtë pasdite sesioni i ri parlamentar. Seanca e parë plenare në Kuvend është hapur me fjalën e kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi,...

Dhjetëra mijëra protestojnë kundër vizitës së Trumpit në Londër

Dhjetëra mijëra persona kanë mbushur sheshin qendror Trafalgar në Londër për të protestuar ndaj vizitës shtetërore në Mbretërinë e Bashkuar të presidentit të SHBA-ve,...

Bularat, qëllon me armë ndaj policisë. Në ndjekje edhe RENEA

Një person ka qëlluar me armë zjarri në ajër në hyrje të fshatit Bularat, në Gjirokastër, në një ngjarje të regjistruar rreth orës 10...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...