KURIOZITETE

5 arsyet pse gratë japoneze duken më të reja dhe plaken më ngadalë!

Spread the love

Në Japoni, ushqimi nuk hahet vetëm për shije. Japonezët besojnë në nxjerrjen e përfitimeve shëndetësore nga ushqimi i tyre. Këtu janë 10 arsyet kryesore pse gratë japoneze qëndrojnë të dobta dhe plaken ngadalë.

 Pirja e çajit të gjelbër

Japonezët konsumojnë shumë çaj jeshil. Matçha (çaji jeshil  pluhur) përzihet me ujë të nxehtë. Kjo formë e çajit të gjelbër përdoret në çeremoninë e çajit, e çila është një aktivitet kulturor japonez që përfshin përgatitjen çeremoniale dhe prezantimin e matçha.

Konsumimi i ushqimeve të fermentuara

Japonezët shpesh hanë ushqime të fermentuara si kefir, lakër turshi, miso, tempeh dhe kimçhi. Ushqimet e fermentuara janë ato që kanë kaluar nëpër një proçes fermentimi laktik. Në këtë proçes, bakteret natyrore ushqehen në sheqer dhe niseshte në ushqim dhe krijojnë açid laktik. Fermentimi ruan ushqyesit natyrorë në ushqim dhe krijon enzima të dobishme, vitamina B, açide yndyrore omega-3 dhe lloje të ndryshme të probiotikëve.

Ushqimet e detit

Ndryshe nga amerikanët, japonezët pëlqejnë të hanë ushqim deti më shumë sesa mishin e  kuq, i çili shoqërohet me shumë probleme shëndetësore, të tilla si obeziteti, kolesteroli i lartë dhe sëmundjet inflamatore.

Servireni ushqimin në porcione të vogla

Shërbimi i ushqimit në pjesë të vogla është pjesë e kulturës së Japonisë. Kjo metodë mund t’ju bëjnë të hani më pak, duke ju ndihmuar të humbni peshë. Kur bëhet fjalë për menaxhimin e peshës, pjesët më të vogla janë ndoshta më të rëndësishme se lloji i ushqimit që hani.

Ecja është një ritual

Në Japoni, burrat dhe gratë ecin shumë. Ecja është një formë e mirë ushtrimi dhe ndihmon në tretje.

Ecja jo vetëm që ndihmon me humbjen e peshës, gjithashtu përmirëson shëndetin kardiovaskular, nxit energjinë dhe humorin dhe ndihmon në lehtësimin e stresit.

Related posts

Poloni, dymbëdhjetë ton çokollatë e lëngët në autostradë

dritatv

Ndotja, sa duhet të paguajnë shoferët për të hyrë në Londër

dritatv

Hoteli në Krime është shpallur më i miri në botë: Luksi dhe pamja të lënë pa frymë

dritatv

Leave a Comment