4 veprimet e para që duhet të bëni kur digjeni papritur!

Nga pakujdesia në gatim ose në hekurosje ndodh që ndonjëherë të digjemi papritur dhe në ato momente nga dhimbja nuk I mendojmë mirë veprimet.

Por nëse I lexoni ato mund ti mbani mënd për herën tjetër ose ti ruani ato në telefonin tuaj në mënyrë që dhimbja të kalojë më lehtë:

Uji i ftohtë: në vendin e djegur është pjesa më e rëndësishme e aplikimit të ndihmës së parë. Qëllimi është që vendi i djegur të ftohet. Mos përdorni akull sepse vetëm do t’i përkeqësoni gjërat.

Qumështi: Zhytni dy pjesë të një pëlhure të pastër në ujë të ftohtë. Njërën e nxirrni dhe e vendosni në vendin e djegur, e lini që të ndikojë 15 minuta, më pas atë pjesë e hiqni dhe sërish e vendosni në qumësht, ndërsa e nxirrni tjetrën dhe e vendosni në vendin e djegur. Edhe atë e hiqni pas 15 minutave. Procedurën duhet ta përsëritni gjatë një ore. Qumështi konsiderohet si ilaç shumë efikas shtëpiak kundër djegieve

Lëngu i qepës : Është veçanërisht i popullarizuar në mesin e kuzhinierëve profesionistë, të cilët duke përgatitur ushqime shpesh përballen me djegie. Ata vetëm e nxjerrin lëngun e një gjysme të qepës dhe e vendosin në vendin e djegur. Për rezultate më të mira, këshillohet përdorimi i qepës së sapo prerë dhe që lëngu të vendoset shpejt në vendin e djegur, sepse, nëse qëndron disa minuta në ajër, i humb disa prej karakteristikave shëruese.

Të bardhët e vezës: Bëhet fjalë ndoshta për mjetin më të fuqishëm shtëpiak kundër djegieve, sepse zbut dhembjen, bën që vendi i djegur të shërohet më shpejt, parandalon krijimin e flluskave. Lyejeni vendin e djegur me të bardhë të vezës dhe dhembja do të zbutet shpejt ndërsa do të zhduket deri sa të bardhët e vezës në lëkurë është në gjendje të lëngët. Për këtë arsye, vendin e djegur lyejeni vazhdimisht me të bardhë të freskët të vezës.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Super oferta nga Gjermania për Strakoshën!

Thomas Strakosha mbylli një sezon të jashtëzakonshëm në aspektin personal me Lazion, duke i ngjitur me shpejtësi shkallët e karrierës. Pas largimit të Berishës, ai...

Kujtimet e Michelle Obama-s thyejnë rekord: tre milionë kopje në pak javë

  Kujtimet e ish-Zonjës së Parë amerikane, Michelle Obama, kanë arritur deri më tani në kuotën e tre milion kopjeve të shitura, një rekord ky...

Aksident në aksin Milot – Fushë – Krujë, 4 të plagosur rëndë

Një aksident automobilistik ka ndodhur pak çaste më parë në aksin rrugor Milot – Fushë-Krujë. Aksidenti ka ndodhur në vendin e quajtur “Kryqëzimi i...

Së fundi

Erdogan: Të gjitha shtetet e NATO-s janë të barabarta me SHBA

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se është e gabuar të thuhet se SHBA-të janë të barabarta me NATO-n, por se të gjitha...

Haradinajt jep këtë arsyetim për 20 mijë dollarët e shpenzuar në Amerikë!

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj gjatë ditës së sotme ka komentuar lidhur me eventin e dështuar në New York dhe 20 mijë dollarët e...

Negociatat/ Gjermania shpall datën, kur jepet vendimi për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

Deputetët e Gjermanisë do të vendosin me 26 shtator për hapjen ose jo të negociatave për Shqipërinë...