Daily Archives: Aug 11, 2019

We can't let history be forgotten.

ZBËRTHIMI/ Për ata që s’i dijnë, nga kasta politike te njeriu i thjeshtë: ja kuptimet e Kurban Bajramit

Sot kemi festë. Festojmë Bajramin e sakrificës së kurbanit. Në gjuhën arabe quhet Eidal-Adha. Kuptimi etimologjik i fjalës Adha do të thotë sakrificë, por...

Cili është ndikimi i kafesë në mbrëmje?

Për njerëzit që pinë kafe çdo ditë është e vështirë të besojnë se kafja nëse pihet në pasditë ose në darkë krijon probleme me...

Instituti i Shëndetësisë Publike bën thirrje për kujdes nga virusi i Nilit!

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bën të ditur se virusi i Nilit perëndimor është shfaqur në Ballkan, por jo në Kosovë. IKSHPK me...

Video/ Mançester Junajtid shpartallon Çelsin me poker golash

Java e parë e kampionatit anglez niste me një kryendeshje dhe përballë ishin Mançester Junajtid me çelsin, në “main-event”-in e pasdites së të dielës....

SHBA, Google tejkalon Apple në rezervat financiare

Kompania Google tejkalon Apple, pasi është tashmë kompania me rezerva më të mëdha financiare se kjo e fundit. ”Mountain View’ llogariti 117 miliardë dollarë kundrejt...

Trump thotë se Kim Jong Un dëshiron të takohet sërish

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se lideri i Koresë Veriore, Kim Jong Un, dëshiron të takohet sërish që të fillojnë negociatat,...