Daily Archives: May 18, 2019

We can't let history be forgotten.

Çavusoglu: Uniteti dhe dialogu, kyç për tejkalimin e prirjeve të urrejtjes

Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, në adresimin e tij në seancën e 129-të të Komitetit të Ministrave të Këshillit të...

Turqia përkujton tragjedinë e tatarëve të Krimesë të vitit 1944

Turqia ka përkujtuar deportimin dhe spastrimin etnik të tatarëve të Krimesë, tragjedi që ndodhi 75 vjet më parë nga Bashkimi Sovjetik. “Në natën e 17-18...

“Paqja për Afganistanin është një prioritet”

Përfaqësuesi i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për Afganistanin, Zalmay Khalilzad, tha se për SHBA-të prioritet është që luftës dhe dhunës...

Sulm me bombë në Afganistan, tre të vdekur

Së paku tre persona kanë humbur jetën, ndërsa 21 të tjerë janë plagosur gjatë një sulmi me bombë që ndodhi në vendin Ube, në...

Turqia do të ndihmojë fëmijët e lindur nga DEASH-i në Irak

Ambasadori turk në Irak, Fatih Yıldız, ka deklaruar se Turqia është e gatshme të kthejë prapa qytetarët e saj në Irak, veçanërisht fëmijët e...

Lufta civile në Jemen i detyroi të zhvendosen nga vendi

Shumë civilë kanë humbur jetën nga lufta civile në Jemen që po vazhdon me vite, ndërsa mijëra familje janë detyruar të braktisin shtëpitë e...