20 rregullat e indigjenëve: nuk është e vështirë të jesh njeri i mirë!

Kodi i Etikës për njerëzit indigjenë të Amerikës së Veriut mund të na mësojë disa gjëra të vyeshme për jetën.

 1. Ngrihuni me diellin dhe lutuni. Lutuni për veten tuaj. Lutuni shpesh. Pasi Ai do t’i dëgjojë lutjet tuaja.
 2. Jini tolerantë ndaj atyre që janë larguar nga rruga. Injoranca, zemërimi dhe xhelozia vijnë nga shpirtrat e humbur. Lutuni që të ktheheni në rrugën e drejtë.
 3. Gjeni veten. Mos lejoni që të tjerët të ecin në rrugën tuaj. Është vetëm rruga juaj! Të tjerët mund të shkojnë me ju, por askush nuk mund të shkojë përpara për ju.
 4. Jini të vëmendshëm ndaj të ftuarve në shtëpinë tuaj. Shërbejuni atyre ushqimin më të mirë, u ofroni atyre shtratin më të mirë, jini të ndershëm dhe të drejtë ndaj tyre.
 5. Mos e merrni atë që nuk është e juaja, qoftë nga komuniteti njerëzor, nga natyra ose nga kultura.
 6. Respektoni të gjithë në Tokë, si njerëzit, ashtu edhe kafshët dhe bimët.
 7. Respektoni mendimet e të tjerëve, dëshirat dhe fjalët e tyre. Asnjëherë mos i ndërpritni të tjerët teksa flasin e mos talleni me ta. Lejoni secilin person të ketë të drejtën e një mendimi personal.
 8. Asnjëherë mos flisni keq për të tjerët. Energjia negative që përcillni, madje edhe te ata, do t’ju kthehet në mënyra të shumta.
 9. Të gjithë njerëzit janë të gabueshëm dhe çdo gabim mund të falet.
 10. Mendimet negative krijojnë sëmundje të mendjes, trupit dhe shpirtit. Praktikoni optimizëm.
 11. Natyra nuk është e jona, ajo është një pjesë e jona. Natyra është pjesë e familjes sonë globale.
 12. Fëmijët janë e ardhmja. Duajini dhe ushqeni zemrat e tyre me dashuri, udhëhiqini me mençuri dhe mësojini për jetën.
 13. Shmangni rrahjet e zemrës së të tjerëve. Vena e kësaj dhimbjeje do të kthehet tek ju.
 14. Jini gjithmonë të ndershëm.
 15. Ruani ekuilibrin tuaj mental, shpirtëror, emocional dhe fiziku do të jetë po aq i fortë, i pastër dhe i shëndetshëm.
 16. Vendosni me vetëdije se çfarë do të jeni dhe si do të jeni, se si do të veproni dhe se si qëndroni pas veprimeve tuaja. Jini përgjegjës për veprimet tuaja.
 17. Respektoni privatësinë e dikujt dhe hapësirën personale.
 18. Sigurohu për veten. Ju nuk mund të kujdeseni dhe të ndihmoni të tjerët nëse nuk jeni duke u kujdesur për veten dhe nëse nuk ndihmoni veten e parë.
 19. Mos e cenoni besimin fetar të dikujt tjetër.20. Ndani lumturinë tuaj. /tesheshi.com/
- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

PE kërkon hetim ndërkombëtar për rastin Khashoggi

Parlamenti Europian ka kërkuar inicimin e një hetimi "urgjent" ndërkombëtar për vrasjen e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi. Presidenti i PE-së, Antonio Tajani, në një mesazh...

Putin, gati avionin luftarak 10 herë më të fuqishëm

Avioni i ri ushtarak rus, i cili arrin deri në 2000 km në orë, pritet të testohet së shpejti me raketa që do të...

Kosovë, arrestohen dy zyrtarë të policisë në veri

Inspektorati Policor i Kosovës (IPK) dhe Policia e Kosovës (PK) dje kanë arrestuar dy zyrtarë të policisë në veri të Mitrovicës me dyshimin se...

Së fundi

Hoti: Nuk do të hezitoj ta kërkoj. Thaçi: Qytetarët të zbatojnë masat rigorozisht

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të përkeqësimit të situatës me koronavirus. Nga foltorja e Kuvendit, Hoti...

Hajdari paralajmëron krijimin e partisë së re: Shqiptarët duan një alternativë tjetër

Një ditë pas daljes publike të liderit të PD-së Lulzim Basha për listat e hapura, ku sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama, vjen një reagim...

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish= kryeministrin Zoran...