18 vite nga sulmet e tmerrshme në SHBA, ç’ndodhi më 11 shtator 2001 (Video)

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e gjithë botë përkujtojnë sot 18-vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit 2001.

Sulmi ndaj kullave binjake ishte kryer me 11 shtator 2001 nga një grup prej 19 vetash rrëmbyes radikalë, 15 prej të cilëve ishin nga Arabia Saudite, dy nga Emiratet e Bashkuara Arabe, një nga Egjipti dhe një nga Libani.

Fillimisht njëri aeroplan i rrëmbyer ishte përplasur mbi kullën veriore të Qendrës Botërore të Tregtisë në Nju Jork, duke krijuar një çarje të thellë në faqen e ndërtesës dhe duke shkaktuar zjarr kurse 17 minuta më vonë, një aeroplan tjetër pasagjerësh përplaset mbi kullën jugore.

Në sulmin e 11 shtatorit 2001 humbën jetën rreth 3 mijë persona. Në mesin e viktimave në kullat binjake ishin 2.752 persona prej tyre 343 zjarrfikës dhe 60 policë. Pjesa më e madhe e viktimave ishin civilë të 70 kombësive të ndryshme.

Ceremonitë në Nju Jork dhe Uashington do të nisin me një minutë heshtje, në kohën kur ndodhën sulmet.

Ekspertët shprehen se 11 shtatori 2001, ndryshoi shumë gjëra në botë. Këto ngjarje u bënë shkak për nisjen e një fushate të gjerë të udhëhequr nga SHBA-të kundër terrorizmit

Në 18-vjetorin e kësaj ngjarje, Kosova e kujton këtë ditë të kobshme për SHBA-të dhe gjithë demokracinë botërore.

Kryeministri në largim Ramush Haradinaj, do të zbulojë obeliskun kushtuar viktimave të 11 shtatorit.

Kurse Shoqata “Miqtë e Amerikës” do të organizojë disa aktivitete të cilat fillojnë nga ora 08:15 deri në ora 11:45.

 

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Ja cili ishte qëllimi i vizitës së Vulinit në Kosovë

Ministrit të Mbrotjes në Serbi, Aleksandar Vulin i është ndaluar hyrja në Kosovë. Kjo është konfirmuar edhe nga Policia e Kosovës, e cila sot ka...

“Zëri i Amerikës”: Gazetarët do të dalin në protestë para parlamentit

Komisionet parlamentare në Tiranë po përmbyllin procedurat e shqyrtimit të ndryshimeve në dy ligjet për mediat audio-vizive...

Kokainë në palestër, arrestohet 43-vjeçari në Berat

Policia e Beratit ka vënë në pranga një 43-vjeçar pasi në ambientet e palestrës së tij është gjetur një sasi e vogël kokaine. Policia bën...

Së fundi

Stamboll, hapet Qendra Kulturore e Maqedonisë së Veriut

Me pjesëmarrje të ministrit të Kulturës të Maqedonisë së Veriut, Hysni Ismaili, sot në Stamboll u bë...

Shqiptari që refuzoi presidentin amerikan për ambasador

      Mediat amerikane shkruajnë për kandidatin republikan të qeverisë Peter Lumaj i cili ka refuzuar propozimin për të qenë ambasador i SHBA-ve në Tiranë. Lumaj, një...

Deklarata e Hoeness “çmend” mediat gjermane, super projekti i Bayern!

Eliminimi në Champions League dhe plakja e kolonave të ekipit e detyron Bayern Munich të futet fuqishëm në merkato. Për të ndezur dhe më...