114-vjeçari zbulon sekretin: Hani këto pesë ushqime, për të jetuar gjatë!

Bernard Lapollo është një ndër njerëzit e rrallë që po e jeton edhe në shekullin e dytë jetën e tij.

Ai lindi më 1901 në Viktoria të Brazilit, duke u migruar në Shtetet e Bashkuara që nga fëmijëria.

Sido që të jetë, ai ka bërë një jetë shëndetshme nëpërmjet aktivitetit të vazhdueshëm fizik dhe një diete të balancuar, duke ia mundësuar Lapollos jetëgjatësinë prej 114 vjetësh.

Lapollo ka treguar se cilat ushqime i ka ngrënë përgjatë tërë jetës së tij, të cilat e kanë bërë atë të ndihet i fortë, si dhe t’ia përforcojë sistemin imunitar atij.

Kësisoj, për secilën prej tyre do të flitet edhe për përfitimet që sjellin ushqimet e përzgjedhura nga braziliani i moshuar.

1. Hudhra

Falë vetive të larta ushqimore, hudhra mund të reduktojë nivelin e lartë të shtypjes së gjakut dhe rrezikun e sulmeve në zemër.

2. Çokollata

Ky ushqim ndihmon që të përballoni stresin dhe relakson muskujt, së bashku me nervat.

3. Mjalti

Sekrecioni i bletëve, i cili njihet për vetitë e mëdha shëndetësore, përmban anti-oksidantë që ndihmojnë në reduktimin e nivelit të lartë të shtypjes së gjakut.

4. Kanella

Kanella përmban anti-oksidantë që përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm, nëpërmjet përforcimit të sistemit imunitar trupor.

5. Vaji i ullirit

Në vend se të përzgjedhni vaj luledielli për ushqimet tuaja, përzgjedhni vajin e ullirit. Ky i fundit është i pasur në yndyra të shëndetshme, të cilat si rrjedhojë i kontribuojnë trurit dhe zemrës.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Shqipëria, si Italia dikur; Regjisori italian kërkon shesh-xhirim për krijimin e ri

Amedeo Gagliardi e ka marrë famën e tij si producent në filmin “Mamma non vuole”, jo shumë për realizimin e tij, i cili megjithatë...

Rruga e paqartë drejt liberalizimit të vizave

Në vitin 2018, ka ekzistuar shansi më i mirë që të ketë një skenar pozitiv për vendimmarrje nga mekanizmat e Bashkimit Evropian për liberalizimin...

Kina paralajmëron SHBA-të për Jerusalemin

Ministria e Jashtme e Kinës paralajmëroi se plani i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për njohje të Jerusalemit si kryeqytetet të Izraelit “do...

Së fundi

Ftesa e Ramës, Basha i përgjigjet nga Durrësi dhe propozon planin me tre pika: Mbështesim çdo përpjekje të qeverisë…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ishte këtë mesditë në lagjen numër 7 të Durrësit, e cila...

Operacioni kundër terrorit, një polic turk bie dëshmor

Në operacionin kundër organizatës separatiste terroriste PKK në rrethin Mardin të Turqisë ra dëshmor një efektiv i policisë dhe u plagos një mbrojtës i sigurisë. Në zonën...

Ruhani: Populli i Iranit është bërë edhe më i fuqishëm përball komploteve dhe sanksioneve të Amerikës

Presidenti i Republikës Islamike të Iranit duke thënë se amerikanët po ndjekin politika të gabuara kundër Iranit,...